Dlaczego metylokobalamina jest zalecaną formą witaminy B12?

Dlaczego metylokobalamina jest zalecaną formą witaminy B12?

Witamina B12 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która jest naturalnie obecna w niektórych produktach spożywczych oraz występuje w suplementach diety i niektórych lekach na receptę. Ponieważ witamina B12 zawiera w swojej strukturze minerał – kobalt – związki o aktywności witaminy B12 nazywane są zbiorczo kobalaminami. Metylokobalamina i 5-deoksyadenozylokobalamina są aktywnymi metabolicznie formami witaminy B12. Jednakże dwie inne formy – hydroksykobalamina i cyjanokobalamina – stają się biologicznie aktywne po przekształceniu ich w metylokobalaminę lub 5-deoksyadenozylokobalaminę wewnątrz naszego organizmu.

Funkcje witaminy B12

Witamina B12 jest wymagana do rozwoju, mielinizacji i prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Jest również kluczowa w przebiegu prawidłowej syntezy czerwonych krwinek i cząsteczek DNA .

Witamina B12 działa jako kofaktor dla dwóch ważnych enzymów – syntazy metioniny i L-metylo-malonylo-CoA mutazy. Syntaza metioniny katalizuje konwersję homocysteiny do niezbędnego aminokwasu – metioniny. Metionina jest wymagana do tworzenia S-adenozylometioniny, uniwersalnego donora metylu dla prawie 100 różnych substratów, w tym DNA, RNA, białek i lipidów.

Za to Mutaza L-metylo-malonylo-CoA przekształca L-metylo-malonylo-CoA w sukcynylo-CoA w metabolizmie propionianu – krótkołańcuchowego kwasu tłuszczowego.

Jaka jest różnica między metylokobalaminą a cyjanokobalaminą?

Metylokobalamina posiada grupę metylową (tylko węgiel i wodór), natomiast cyjanokobalamina w jej miejscu zawiera resztę cyjankową. Chociaż ilość cyjanku przy normalnym spożyciu i ewentualenej suplementacji witaminy B12 jest zbyt mała, aby była szkodliwa, Twój organizm i tak będzie musiał zdezaktywować i wydalić metabolity powstające z tej grupy. Ponieważ nie ma on żadnego pożytku z samej części cyjanowodorowej, zacznie on jak najszybciej przekształcać cyjanokobalaminę, którą przyjmujesz, w metylokobalaminę – jest to związek metylowy, aktywna forma witaminy B12 którego organizm ludzki faktycznie potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Co sprawia, że metylokobalamina jest najlepszym rodzajem witaminy B12 do suplementacji?

Metylokobalamina jest najbardziej biodostępną formą witaminy B12, co oznacza że jest najłatwiej wchłaniana. Ponadto badania wykazały, że pozostaje ona w organizmie przez dłuższy okres czasu i efektywniej zwiększa stężenie witaminy B12 niż cyjanokobalamina, co oznacza, że Twój organizm jest zaopatrywany w witaminę B12 przez dłuższy czas, jeśli stosujesz metylokobalaminę, niż jeśli stosujesz cyjanokobalaminę.

Ze względu na znaczenie metylokobalaminy w zdrowiu układu nerwowego, jest ona również ważnym składnikiem odżywczym dla naszych oczu. Badania wykazały, że metylokobalamina znacząco poprawia akomodację wzrokową, podczas gdy cyjanokobalamina wydaje się być nieskuteczna w tym kontekście. Akomodacja wzrokowa to zdolność do szybkiego przenoszenia uwagi z czegoś znajdującego się w pobliżu na coś znajdującego się dalej – jest ona często upośledzona przez czynności takie jak długotrwałe wpatrywanie się w obiekt blisko nas, na przykład ekran komputera.

Najbardziej zbadane zastosowanie metylokobalaminy ma związek z wpływem na sen – chociaż dokładny mechanizm działania nie jest jeszcze jasny, możliwe jest, że metylokobalamina jest potrzebna do syntezy melatoniny. Badania wskazują, że metylokobalamina może stymulować wydzielanie melatoniny, zwiększać wrażliwość na światło i normalizować rytm okołodobowy (24-godzinny biologiczny zegar organizmu). Z tego powodu osoby suplementujące tę formę B12 często zgłaszają poprawę jakości snu, często potrzebują nieco mniej snu i nierzadko zgłaszają, że czują się bardziej świeżo po przebudzeniu rano.

Jedną z podstawowych reakcji metylokobalaminy w organizmie jest uczestnictwo w konwersji homocysteiny do metioniny – wysoki poziom homocysteiny jest niepożądany i znany jako wskaźnik ryzyka chorób serca i udaru mózgu ze względu na fakt, że wolna homocysteina we krwi powoduje stwardnienie tętnic, obciążając układ naczyniowy i serce.

Przemiana homocysteiny w metioninę jest tym bardziej korzystna, ponieważ w wyniku tej reakcji powstaje utleniacz o ogromnym potencjale – glutation. Glutation jest głównym detoksykantem organizmu i przeciwutleniaczem, chroniącym nasze komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Objawy niedoboru witaminy B12

Jeśli cierpisz na niedobór witaminy B12, możesz spotkać się z następującymi symptomami:

  • bladożółty odcień skóry
  • obolały i czerwony język (zapalenie szkliwa)
  • wrzody w jamie ustnej
  • trudności w poruszaniu się
  • zaburzone widzenie
  • drażliwość
  • pogorszenie nastroju
  • pogorszenie zdolności umysłowych i percepcji

Źródła żywieniowe witaminy B12

Dobre źródła żywieniowe witaminy B12 obejmują:

  • mięso
  • ryby
  • mleko
  • ser
  • jaja
  • niektóre wzbogacone płatki śniadaniowe

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12?

Dorośli (w wieku od 19 do 64 lat) potrzebują około 1,5 mikrograma witaminy B12 dziennie.

Jeśli jesz mięso, ryby lub nabiał, powinieneś być w stanie uzyskać wystarczającą ilość witaminy B12 z diety.

Ponieważ jednak witamina B12 nie występuje naturalnie produktach roślinnych jak owoce, warzywa i zboża, wegetarianie oraz weganie mogą być szczególnie narażeni na jej niedobory.

Przedawkowanie witaminy B12

Nie ma wystarczających dowodów, aby wykazać, jakie mogą być skutki długotrwałego przyjmowania zbyt dużych dawek witaminy B12 każdego dnia.

Zalecane suplementy witaminy B12

Witamina B12 nie jest najbardziej popularnym składnikiem suplementów diety. Przez stosunkowo wąskie zastosowanie, nadal ciężko znaleźć na rynku produkty naprawdę godne uwagi. Aby uprościć Wasze poszukiwania, przygotowaliśmy listę najlepszych suplementów z witaminą B12 w formie metylokobalaminy.

Apollo’s Hegemony Methylcobalamin

Apollo’s Hegemony to znana na europejskim rynku i gęsto rekomendowana marka. Nic dziwnego. Producent ten regularnie stawia na produkty jakości premium, które jednocześnie są w zasięgu cenowym większości klientów. Producent stara się również rozszerzać swoją ofertę w nieoczywistych kierunkach, starając się przyciągnąć klientów wymagających nawet najbardziej ścisłych potrzeb suplementacyjnych.

Dokładnie tą samą filozofią producent kierował się tworząc swój nowy produkt – Methylcobalamin, który jak sama nazwa wskazuje, opiera się na witaminie B12 w formie tytułowej metylokobalaminy. W produkcie znajdziemy efektywną dawkę witaminy, w ekonomicznej cenie, która pozwoli nam uzyskać efektywną suplementację produktu bez niepotrzebnych kosztów związanych  z marketingiem producenta.

Rekomendowany suplement z witaminą B12 - Apollo's Hegemony Methylcobalamin
Rekomendowany suplement z witaminą B12 – Apollo’s Hegemony Methylcobalamin

Podsumowanie

Zarówno metylokobalamina jak i cyjanokobalamina mogą przeciwdziałać niedoborom witaminy B12. Cyjanokobalamina jest syntetyczną formą witaminy B12, która może być przekształcana w organizmie do biologicznie aktywnych form metylokobalaminy i adenozylokobalaminy. Nasz organizm może lepiej wchłaniać cyjanokobalaminę, podczas gdy metylokobalamina ma wyższy wskaźnik bioprzyswajalności. Obie formy mogą zapobiegać niedoborom B12, ale aby uzyskać maksymalne korzyści suplementacji metylokobalaminą, należy ją łączyć z adenozylokobalaminą.